steve_janson
Administrator
Dołączył: 13 Wrz 2012
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Czw 18:12, 13 Wrz 2012 Temat postu: kodeks karny |
|
|
Kodeks Karny miasta Los Santos
Artykuł 1. Rodzaje kar
§1. Kary wymierzane przez sąd:
grzywna,
pozbawienie wolności,
ograniczenie wolności,
grzywna z możliwością zamiany na pobyt w więzieniu,
§2. Jeśli podmiot dopuścił się kilku przestępstw lub wykroczeń w krótkim odstępie czasowym kara może zostać łączona. Ten punkt dotyczy tylko trzech pierwszych rodzajów kar wymierzanych przed sąd.
§3. Minimalna kara pozbawienia wolności wynosi 1 rok.
§4. Najniższa grzywna wynosi 200$, nie licząc kodeksu drogowego.
§5. Jeżeli wartość zniszczonego przedmiotu nie przekracza 100$ nie podlega on zwrotowi kosztów naprawy.
§6. Każdy podmiot znajdujący się na terenie stanu San Andreas nie może zostać umieszczony w zakładzie karnym, bez osądzenia i otrzymania prawomocnego wyroku sądu.
Artykuł 2. Wykroczenia
§1. Podmiot, który okazuje nie odpowiednie zachowanie lub zachowanie przejawiające agresję może zostać ukarany grzywną w wysokości 200-500$ w zależności od czynu.
§2. Podmiot, który dopuścił się znieważenia funkcjonariusza publicznego na służbie zostaje ukarany grzywną 400-600$ w zależności od czynu.
§3. Podmiot, który dopuścił się napaści na funkcjonariusza publicznego na służbie zostaje ukarany karą pozbawienia wolności od 2 do 4 lat.
§4. Podmiot dopuszczający się zniszczenia mienia lub próby zniszczenia mienia zostaje ukarany grzywną w wysokości 300-500$ w zależności od wartości przedmiotu zniszczonego. Dodatkowo zobowiązany jest na pokrycie kosztów naprawy zniszczonego przedmiotu lub odkupienia identycznego i dostarczenia go do osoby poszkodowanej.
Artykuł 3. Zbrodnie oraz przestępstwa wobec życia i zdrowia.
§1. Spowodowanie uszczerbku na zdrowiu jest karane karą pozbawienia wolności od 1 do 2 lat oraz podmiot przymusowo skazany zostaje na wypłacenie odszkodowania poszkodowanemu.
a) Spowodowanie uszczerbku na psychice podlega karze od 1 do 2 lat pozbawienia wolności, a także podmiot zostaje przymusowo skazany na wypłacenie odszkodowania poszkodowanemu.
Współudział w spowodowaniu uszczerbku na psychice podlega karze 2 lat pozbawienia wolności.
§2. Podmiot, który dopuścił się targnięcia na czyjeś życie lub zdrowie zostaje skazany na karę pozbawienia wolności od 4 do 6 lat.
§3. Podmiot, który dopuścił się napaści lub wymuszenia zostaje skazany na karę pozbawienia wolności od 3 do 6 lat.
§4. Podmiot, który dopuścił się zabójstwa zostaje skazany od 10 do 25 lat pozbawienia wolności, dożywotniego pozbawienia wolności lub karę śmierci.
§5. Podmiot, który dopuścił się zabójstwa funkcjonariusza publicznego na służbie zostaje poddany karze od 25 lat do dożywotniego pozbawienia wolności lub karze śmierci.
§6. Podmiot, który dopuścił się usiłowania zabójstwa funkcjonariusza publicznego na służbie zostaje skazany na karę pozbawienia wolności od 15 do 25 lat lub dożywotniego pozbawienia wolności.
§7. Podmiot dopuszczający się zamachu na życie lub zdrowie urzędnika państwowego wysokiej rangi (Gubernatora, Prokuratora Generalnego, Sędzi Głównego, Komendanta Policji, Dyrektora Biura Federalnego, Dyrektora Urzędu Miasta oraz ich zastępców i innych wysoko postawionych urzędników) zostaje skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności lub karę śmierci poprzez zaaplikowanie trucizny do żył bądź krzesło elektryczne.
§8. W wypadku orzeczenia nieumyślnego spowodowania śmierci podmiot skazany jest na karę pozbawienia wolności od 3 do 7 lat.
§9. Podmiot dopuszczający się próby samobójstwa zostaje zatrzymany pod obserwację w szpitalu psychiatrycznym na czas nieokreślony oraz zostaje poddany przymusowemu leczeniu.
§10. Podmiot dopuszczający się porwania lub przetrzymywania zostaje poddany karze pozbawienia wolności do 15 lat.
§11. Podmiot posiadający substancje odurzające, trujące lub nielegalną broń palną zostają skazane na pozbawienie wolności od 4 do 6 lat. Paragraf ten nie dotyczy zalegalizowanej Marihuany do/i łącznie 5 gram.
§12. Podmiot podejrzany o przynależność do szajki, gangu lub zorganizowanej grupy przestępczej tj. mafii zostaje skazany na karę pozbawienia wolności od 5 do 10 lat.
§13. Podmiot podejrzany o kierowanie szajką, gangiem lub zorganizowaną grupą przestępczą tj. mafią zostaje skazany na karę pozbawienia wolności od 10 do 15 lat.
§14. Podmiot, który dopuści się gwałtu na innej osobie nie zależnie od wieku poszkodowanego zostaje skazany na karę od 7 do 14 lat pozbawienia wolności.
§15. Osoba, która znajdowała się obok rannego potrzebującego pomocy, a nie udzieliła mu pierwszej pomocy podlega karze do 2 lat pozbawienia wolności.
§16. Osoba, która posiada broń bez zezwolenia podlega karze od 1 do 3 lat pozbawienia wolności i dożywotnim zakazem wyrobu licencji na broń palną. Broń zostanie skonfiskowana i przekazana na cele Los Santos Police Departament.
§17. Podmiot dopuszczający się udziału w nielegalnych wyścigach nagminnie łamiąc Kodeks Drogowy, zostaje skazany na karę od roku do 3 lat pozbawienia wolności oraz karę grzywny w wysokości od tysiąca do 4 tysięcy dolarów.
Artykuł 4. Zbrodnie moralne.
§1. Podmiot dopuszczający się wtargnięciu, zakłócania porządku publicznego ( m.in. w instytucjach publicznych [bary, kluby, restauracje, urzędy]) zostaje skazany na karę grzywny w wysokości 300-1000$.
§2. Podmiot dopuszczający się handlu narkotykami zostaje skazany na karę pozbawienia wolności od 1 do 3 lat oraz karę grzywny w wysokości 5,000$ na rzecz stanu San Andreas.
§3. Podmiot dopuszczający się nielegalnego handlu bronią palną zostaje skazany na karę pozbawienia wolności od 2 do 4 lat oraz karę grzywny w wysokości 10,000$ na rzecz stanu San Andreas.
§4. Podmiot dopuszczający się handlu dokumentami rządowymi lub ich odtajaniu bez stosownego powodu...
Dokumenty te to m.in:
Aktami
Dowodami tożsamości
Raportami
Dowodami zbrodni
Dokumentami takimi jak prawo jazdy, prawo latania, prawo pływania.
Zezwoleniami
Nakazami
Wnioskami
Metrykami zdrowia
Dowodami w śledztwach
Informacje powszechnie uznawane za tajne
...zostaje skazany na karę pozbawienia wolności od 3 do 5 lat.
§5. Sprzedaż dóbr materialnych pochodzących z instytucji rządowych jest zabronione. Za ten czyn podmiot skazany jest na karę pozbawienia wolności od 4 do 6 lat.
§6. Podmiot, który dopuszcza się organizacji napaści, pobicia, zamachu, kradzieży lub porwania zostaje skazany na karę pozbawienia wolności od 3 do 6 lat.
§7. Przeszkadzanie lub opóźnianie rozprawy sądowej będzie karane grzywną w wysokości 4,000$.
a) Osoby, które zostały wezwane na rozprawę(dotyczy również oskarżonego), a się na nią nie stawią podlegają karze grzywny w wysokości 5000$
§8. Obrazy podczas rozprawy sądowej w kierunku sędziego, prokuratora, adwokata, świadka, oskarżyciela lub samego oskarżonego będą karane grzywną w wysokości 10,000$.
§9. Składanie fałszywych zeznań lub zatajanie informacji będzie karane grzywną w wysokości 5,000$ oraz karą pozbawienia wolności od 2 do 4 lat.
§10. Przeszkadzanie, przedłużanie lub utrudnianie śledztwa prowadzonego przez instytucje państwowe będzie karane karą pozbawienia wolności od 2 do 4 lat.
§11. Podmiot, który nie zapłacił prawomocnej kary grzywny zostaje skazany na 3 lata pozbawienia wolności.
§12. Podmiot może poprosić sąd o zamianę kary grzywny na karę pozbawienia wolności tylko do 2,000$.
§13. Na podmiot, który dopuścił się niepłacenia grzywny zostaje nałożony komornik, który ma prawo ubiegać się od oskarżonego dwa razy wyższej sumy niż tej, która została ustalona podczas procesu.
§14. Podmiot, na którego został nałożony komornik może odwołać się od tej decyzji maksymalnie dwa dni od wydania pełnomocnego wniosku.
§15. Każdy osoba przebywające podczas zatrzymania w stanie San Andreas jest sądzona jednakowo oraz skazana na jednakowe wyroki.
§16. Każda osoba, która dopuszcza się łamania kodeksu karnego zostaje jednakowo sądzona. Nikt nie stoi ponad prawem.
§17. Oferowanie łapówki podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 3 lat.
§18. Przyjęcie łapówki karane jest karą pozbawienia wolności od 3 do 4 lat oraz dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy/stanowiska.
§19. Podmiot, który dopuszcza się gróźb w kierunku drugiej osoby podlega karze od 2 do 3 lat pozbawienia wolności.
a) Podmiot dopuszczający się gróźb w kierunku urzędnika państwowego wysokiej rangi (Gubernatora, Prokuratora Generalnego, Sędzi Głównego, Komendanta Policji, Dyrektora Biura Federalnego, Dyrektora Urzędu Miasta oraz ich zastępców i innych wysoko postawionych urzędników) podlega karze od 2 do 5 lat pozbawienia wolności.
Podmiot dopuszczający się zmiany zdania lub zmiany strony poprzez świadka zostanie skazany na karę pozbawienia wolności od 5 do 6 lat.
§20. Podmiot, który dopuszcza się publicznej zniewagi urzędnika państwowego wysokiej rangi może zostać skazany na karę pozbawienia wolności od 1 do 2 lat.
Artykuł 5. Obrona własna, samoobrona.
§1. Każda osoba narażona na utratę życia lub zdrowia ma prawo do obrony koniecznej, tj. samoobrony.
§2. Każda osoba narażona na utratę życia lub zdrowia we własnej posiadłości, pojeździe lub na terenie prywatnym ma prawo do użycia broni palnej.
§3. W przypadku udowodnienia obrony własnej, samoobrony przez podmiot, który dopuścił się morderstwa zbrodnia nie będzie podlegała karze.
Artykuł 6. Skutki prawne.
§1. Sąd ma prawo do wydania zakazu pełnienia funkcji rządowej przez podmiot.
§2. Sąd ma prawo do wydania zakazu pełnienia funkcji publicznej przez podmiot.
§3. Sąd ma prawo do skonfiskowania dóbr materialnych należących do podmiotu skazanego, po czym kwotę ze sprzedaży musi przekazać na rzecz stanu San Andreas.
§4. Sąd ma prawo do wydania nakazu dożywotniego pozbawienia praw ubiegania się o pozwolenie na broń.
§5. Sąd ma prawo do nałożenie kuratora oraz komornika.
§6. Sąd ma możliwość zawieszenia wykonania kary. Dotyczy to tylko kar do 3 lat pozbawienia wolności.
§7. Sąd może zastosować wobec oskarżonego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
§8. W przypadku, gdy oskarżony jest niepełnoletni trafia on do ośrodka poprawczego i podlega on nadzorowi kuratora na okres wyznaczony przez sąd.
Artykuł 7. Funkcjonariusze publiczni, służby porządkowe, służby medyczne.
§1. Funkcjonariusz publiczny ma obowiązek interweniowania podczas łamania kodeksu karnego, praw człowieka lub konstytucji. Brak reakcji z jego strony jest karany karą pozbawienia wolności od 1 do 2 lat.
§2. Podczas użycia broni palnej funkcjonariusz musi wydać słowne ostrzeżenie przed oddaniem strzału.
§3. Podczas zagrożenia życia swojego oraz innych uczestników prowadzonej akcji prawo zwalnia funkcjonariusza od wydawania słownego ostrzeżenia przed oddaniem strzału.
§4. Funkcjonariusz nie ma prawa wymierzać i egzekwować kary. Punkt ten nie dotyczy kodeksu drogowego.
§5. Funkcjonariusz znęcający się nad podejrzanymi lub pozbawiający ich praw im przynależnych zostanie skazany na karę pozbawienia wolności od 2 do 4 lat.
§6. Brak wykonywania należytych obowiązków może zostać ukarany karą pozbawienia wolności od 4 do 6 lat.
§7. Funkcjonariusz ma obowiązek przedstawić prawa podejrzanemu podczas aresztowania, jednak przed przewiezieniem z miejsca jego aresztowania. Za brak odczytu praw oskarżonego podczas aresztowania podmiot może złożyć pozew na funkcjonariusza aresztującego.
§8. Jeżeli Funkcjonariusz, dopuści złamania się któregokolwiek z paragrafów od 1-7, zostaje wydalony ze służby i otrzymuje dożywotni zakaz pełnienia funkcji rządowej/publicznej bądź też zostaje zawieszony w prawie wykonywania zawodu do czasu wyjaśnienia sprawy.
§9. Pracownik medyczny, który nie może wykonywać niektórych czynności służbowych, a to robi podlega karze od 1 do 3 lat pozbawienia wolności.
§10. Pracownik medyczny nie ma prawa zmusić przytomnego pacjenta do zabiegu, na który on nie wyraził zgody. Jeżeli takowe zdarzenie będzie miało miejsce podlega on karze od 1 do 2 lat pozbawienia wolności.
§11. Jeżeli pracownik medyczny, dopuści złamania się któregokolwiek z paragrafów od 1-9, zostaje wydalony ze służby i otrzymuje dożywotni zakaz pełnienia funkcji rządowej/publicznej.
Artykuł 8. Sądownictwo
§1. Sąd jest organizacją niezależną i żadna inna organizacja nie może wpływać na wymierzone kary lub na przebieg jego pracy.
§2. Podmiot dopuszczający się zmianie orzeczenia sądu przed wyrokiem sądu zostaje skazany na karę pozbawienia wolności do 5 lat.
§3. Sąd ma prawo do przeprowadzenia rozprawy poufnej.
§4. Sąd ma prawo do wyrzucenia kogokolwiek z rozprawy sądowej.
§5. Przed sądem może zeznawać osoba, która ukończyła 18 lat i posiada dowód tożsamości.
§6. Aresztowanie sędziego może zostać wykonane tylko podczas wydania nakazu przez Gubernatora stanu San Andreas.
§7. Sąd ma prawo odroczyć rozprawę na inny termin.
Artykuł 9. Przedsiębiorstwa Gospodarcze
§1. Każda firma działająca na terenie stanu San Andreas musi być zarejestrowana. W przypadku braku rejestracji firma zostaje zamknięta, a właściciel skazany na karę grzywny w wysokości 20,000$
§2. Każda firma musi się poddać inspekcji sanitarnej przeprowadzanej przez odpowiedniego urzędnika.
§3. Jeśli właściciel firmy został skazany, a firma nie posiada drugiego kierownika to komornik ma prawo do przejęcia takiej firmy i sprzedania jej na aukcji.
§4. Każda firma musi prowadzić jawne dokumenty dotyczące finansów oraz dotyczące informacji na temat pracowników firmy.
§5. Firma, w której dopuszczono się nielegalnej sprzedaży broni palnej lub narkotyków może zostać zamknięta na czas nieokreślony.
§6. Firma, która jest zaniedbywana przez jej właściciela lub pod jego nieobecność przez pracowników może zostać zamknięta w trybie natychmiastowym bez wcześniejszej informacji o tym zamiarze.
§7. Podmiot, który notorycznie zaniedbuje przynależne mu Przedsiębiorstwa Gospodarcze może zostać skazany na karę pozbawienia wolności od 1 do 2 lat oraz może dostać zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej.
§8. Firma, która oferuje usługi objęte akcyzą nie posiadając jej uprzednio może zostać natychmiastowo zamknięta, a właściciel może zostać obciążony karą grzywny w wysokości $50,000.
Artykuł 10. Terroryzm
§1. Podmiot uznany za terrorystę w stanie San Andreas zostaje skazany na karę śmierci.
§2. Podmiot, który utrzymuje kontakty z terrorystami zostaje skazany na karę od 25 lat do dożywotniego pozbawienia wolności.
§3. Podmiot pochodzący ze wschodniej części świata oraz jego rejonów musi zezwolić na rewizję domu, pojazdu oraz rewizję własną ( przeszukanie ) podczas rozkazu funkcjonariusza publicznego w każdej sytuacji.
Artykuł 11. Propagacja faszystowska, rasistowska
§1. Publiczne propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa, nawołuje do nienawiści głównie na tle różnic narodowych, etnicznych, rasowych bądź też wyznaniowych podlega karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2.
§2. Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.
§3. Publicznie ukazywanie wszelkich nazistowskich symboli (sfastyki, strzałokrzyża, rzymskiego fances, koła i błyskawicy etc.) karane jest grzywną w wysokości $1000. Nie dotyczy gdy dopuszcza się działalności artystycznej, edukacyjnej lub kolekcjonerskiej.
Artykuł 12. Broń palna
§1. Osoba posiadająca broń palną w liczbie większej niż 7 sztuk zostanie skazana na karę pozbawienia wolności od 1 do 2 lat. Broń zostaje skonfiskowana.
§2. Osoba sprzedająca broń palną bez zezwolenia na handel zostanie skazana na karę pozbawienia wolności od 3 do 4 lat.
Artykuł 13. Ubiór w stanie San Andreas
§1. Każda osoba przebywająca na terenie San Andreas musi mieć odkryte przynajmniej 3/4 twarzy. Podmiot nie stosujący się do tego punktu może zostać bezpodstawnie zrewidowany oraz ukarany mandatem karnym do 500$.
§2. Każda osoba przebywająca na terenie stanu San Andreas ma wolną rękę co do ubioru własnego.
§3. Obnażanie się podlega karze pozbawienia wolności do 3 miesięcy oraz karze grzywny w wysokości 2000$.
Artykuł 14. Rewizja
§1. Każda osoba przebywając na terenie stanu San Andreas musi się poddać rozkazowi rewizji przez funkcjonariusza publicznego. Za nieprzestrzeganie tego punktu należy się areszt do dwóch dni.
§2. Podmiot utrudniający rewizję lub dopuszczający się ucieczki podczas rewizji zostanie ukarany karą pozbawienia wolności na okres 1 roku.
§3. Funkcjonariusz ma prawo do rewizji każdej osoby przebywającej w stanie San Andreas.
§4. Żaden obiekt firm/działalności gospodarczej nie może zostać poddany rewizji/przeszukania bez nakazu przeszukania wydanego przez Prokuratora.
a) Żaden obiekt organizacji publicznej nie może zostać poddany rewizji/przeszukania bez nakazu przeszukania wydanego przez Prokuratora Generalnego.
§5. W przypadku nieobecności Prokuratora przeszukanie/rewizja bez odpowiedniego nakazu nie może się odbyć.
Artykuł 15. Prawa podejrzanego/oskarżonego
§1. Podmiot aresztowany lub oskarżony ma prawo do jednego telefonu.
§2. Podmiot ma prawo do zachowania milczenia podczas aresztowania.
§3. Podmiot ma prawo do adwokata.
a) Podmiot ma prawo do obrony przez własną osobę, bez korzystania z usług adwokata.
Każdy oskarżony/podejrzany ma prawo do odmowy złożenia zeznań/wyjaśnień w danej sprawie bez obecności adwokata.
§4. Podmiot ma prawo do dobrowolnego poddania się karze.
§5. Podmiot ma prawo do przedstawienia własnej historii na temat danego zdarzenia.
§6. Podmiot ma prawo do zachowania praw człowieka.
§7. Bez przedstawienia powodu zatrzymania osoby, nie może ono nastąpić.
§8. Oskarżony może poddać się poddać dobrowolnie karze wnoszonej przez prokuraturę, jeżeli ona wyrazi na to zgodę.
Post został pochwalony 0 razy
|
|